Konto osobiste

Konto osobiste

Większość ludzi dorosłych w naszym kręgu cywilizacyjnym posiada konto osobiste. Rachunek bankowy nie tylko przydaje się w związku z aktywnością zawodową, ale także w życiu osobistym. Banki oferują konta osobiste, które często występują w różnych opcjach, to znaczy oferują różne usługi w ramach prowadzenia takiego rachunku. Wiele kont jest dedykowanych dla poszczególnych grup społecznych, wiekowych, lub według aktywności użytkownika (np. konta dla studentów).

  • Konto osobiste to inaczej Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy (ROR)

Z taką nazwą możemy usłyszeć podczas rozmowy w banku przy zakładaniu konta. Ten rodzaj konta przeznaczony jest dla osób fizycznych. Wykorzystywane jest do wpłaty wynagrodzenia, emerytury, itp. oraz do obsługi różnych zleceń i płatności. W ramach konta bank wydaje kartę płatniczą (zwykle), co może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

  • Czy konto osobiste można wykorzystać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Można, gdyż prawo tego nie zabrania. W praktyce jednak lepiej jest posiadać oddzielne konto firmowe. Problem używania rachunku osobistego dla działalności może wynikać z konieczności wytłumaczenia wszelkich prywatnych wydatków.

Wykorzystanie konta osobistego przy prowadzeniu działalności gospodarczej ma ten plus, iż nie trzeba zakładać nowego konta i konto osobiste jest tańsze.

Minusem takiego rozwiązania jest brak oddzielnego rozliczania wydatków osobistych i biznesowych. Trzeba również sprawdzić, czy regulamin banku pozwala na wykorzystanie konta osobistego do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Minusem konta osobistego jest brak (zwykle) oprocentowania zgromadzonego kapitału lub bardzo niskie oprocentowanie. Jest to raczej konto do obsługi bieżących wpływów i wydatków. Dlatego, jeżeli chcesz oszczędzać to nie rób tego na koncie osobistym, ale na rachunku oszczędnościowym lub lokacie.

  • Kryteria wyboru konta osobistego

Idealna oferta nie istnieje, jednak wiele banków zmierza w tym kierunku.

  • Placówki

Dla własnej wygody zapoznaj się ile placówek banku jest w twojej okolicy. Jeżeli okaże się, że będziesz musiał/a jeździć kilkadziesiąt kilometrów do najbliższej placówki to lepiej się dobrze zastanowić przed dokonaniem wyboru banku.

  • Koszty prowadzenia rachunku i koszt karty debetowej

W interesie klienta jest zerowa opłata za rachunek i brak opłaty za kartę, praktyka pokazuje jednak, iż wiąże się to z koniecznością spełnienia określonych warunków, np. wysokość wpłat lub aktywne korzystnie z karty.

Dlatego zastanów się, czy będziesz w stanie spełnić określone warunki? Jeżeli nie to może lepiej wybrać konto z niewielkimi opłatami, lepiej jest zapłacić kilka złoty za konto, aniżeli płacić kilkukrotnie więcej w przypadku nie wyrobienia normy.

eKonto osobiste w mBanku

Zdecydowanie najlepszym wyborem w bankowej, krajowej ofercie jest ekonto osobiste w mBanku. To doskonały wybór dla ludzi mobilnych i często podróżujących. Z dodatkowymi płatnościami w wybranej walucie i niemal całkowicie bez opłat. Z bankomatami w kraju i za granicą i kartą zaprojektowaną według własnych upodobań.

Załóż ekonto osobiste w mBanku już dziś.