Business

Konta bankowe

Zasady działania rachunków bankowych oraz ich prowadzenia zostały ściśle określone w Kodeksie Cywilnym oraz Prawie Bankowym. Konta bankowe mogą przybierać rozmaite formy, a wśród nich warto wymienić:

Rachunkiem bankowym oraz dbałością o jego bezpieczeństwo zajmuje się za nas sam bank, który jednocześnie umożliwia nam rozporządzanie własnymi środkami wedle uznania. Choć za podstawę działania konta przyjmuje się jego stałą dla nas dostepność to w umowie z bankiem mogą zostać zawarte zapisy, które w pewnym zakresie ograniczą nam swobodę rozporządzania środkami. Z drugiej strony pewne obostrzenia mogą przełożyć się na wyższe oprocentowanie kont, dzięki czemu nasze środki stale będą na siebie pracować.

Decydując się na założenie konta bankowego musi wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rzeczywistą jakość usługi bankowej. Ostatecznie jednak wszystko zależy od nas samych i od tego, czego tak naprawde oczekujemy po własnym koncie bankowym. Dla jednych najważniejszą cechą rachunku może być jego darmowa obsługa, karta za darmo i bezpłatne przelewy, inni skuszeni chęcią zorganizowania oszczędności skuszą się wyższym oprocentowaniem, nawet mimo kilku dodatkowych wpisów do umowy.

Pamiętajmy, że umowa z bankiem obowiązuje nas od dnia jej zawarcia, a zamknięcie konta przed czasem może nas dodatkowo kosztować. Warto poświęcić kilka dodatkowych chwil na dokładne zaznajomienie się z warunkami umowy niż dziwić się później opłatami czy karami związanymi z jego działaniem lub nieprawidłowym przez nas użytkowaniem. Najważniejsze abyśmy wzięli pod uwagę fakt, że konto bankowe najczęściej powinno służyć nam przez długie lata. Przypadki stałej i systematycznej zmiany konta i banku są często spowodowane kuszącymi promocjami, z drugiej strony nieprzemyślana zmiana banku może nam się odbić czkawką.

Nasza rada - Zawsze warto rozważnie podejmować istotne decyzje zamiast polegać na szczęściu i losie.