Konto dla dziecka

Konto dla dziecka

Chcąc nauczyć dzieci gospodarności zarządzania środkami finansowymi, warto zastanowić się nad otwarciem specjalnego konta. Banki oferują konta dla dzieci i młodzieży, zwykle w przedziale wiekowym 13-18 lat, ale pojawiają się także produkty dla dzieci (poniżej 13 roku życia).

Bank PKO BP., jako pierwszy wprowadził taki produkt na rynek polski.  Dla najmłodszych bank oferuje oprocentowanie 4,5% do kwoty 2500 zł oraz cotygodniową kapitalizację odsetek. Pomysł tworzenia konta bankowego dla dziecka, udostępnianie przedpłaconej karty płatniczej i udostępnienie płatności zbliżeniowych, budzi kontrowersje.

Jak każde narzędzie, tak i narzędzia bankowe, mogą być użyte w celach edukacyjnych. To wszystko zależy od edukacji dziecka, głównie przez rodziców. Oczywiście takie konto dla dziecka zakładają rodzice, którzy posiadają rachunek osobisty w PKO BP.

Nieletnia osoba w tym przedziale wiekowym może założyć konto bankowe (za zgodą rodziców), a wewnętrzne regulacje bankowe ustalają sposób nadzoru rodzica nad kontem.

W ramach konta młodzieżowego banki udostępniają karty debetowe. Koszty z tym związane są różne w zależności od banku. W celu uniknięcia opłat za kartę, banki wprowadzają warunki, które trzeba spełnić, aby nie płacić za używanie karty. Karty debetowe wyposażone są także w funkcje płatności zbliżeniowych do kwoty 50 zł.

Dla młodzieży banki przygotowały niższe opłaty związane z obsługą konta dla młodzieży. W ramach takiego konta są dostępne przelewy internetowe, które mogą być płatne. A w przypadku, gdy posiadacz rachunku uzyska pełnoletniość, wówczas bank przekształci takie konto w konto osobiste (na zasadach dla rachunków osobistych).